II mobilność edukacyjna

W ramach projektu Erasmus+ „Do przodu” dwóch pracowników naszego Stowarzyszenia wzięło udział w szkoleniu pt. „Kreatywne metody w edukacji osób ze specjalnymi potrzebami”. Wykładowca z Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz przedstawiciel chorwackiej organizacji Pricalica specjalizującej się w szkoleniach międzynarodowych dotyczących metod kreatywnych w edukacji w dniach od 3 do 9 lutego w Barcelonie podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniami praktycznymi z uczestnikami szkolenia. Wśród nich byli reprezentanci placówek i organizacji z Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Słowenii i Polski. Ważnym elementem szkolenia była wymiana doświadczeń w pracy z osobami z niepełnosprawnością oraz nawiązanie współpracy, która ma szansę być kontynuowana. Przedstawiane podczas szkolenia metody i zrealizowane projekty są ciekawą inspiracją do naszej pracy i szereg pomysłów spróbujemy wdrożyć w naszych placówkach, gdyż są one sprawdzone i mogą wzbogacić nasz warsztat pracy.

Oprócz zajęć dotyczących kreatywnych metod mieliśmy okazję przedstawić własne organizacje i kulturę swojego kraju oraz poznać działania i kulturę naszych nowych partnerów. Przygotowana przez nas interaktywna zabawa z językiem polskim wprowadziła w dobry humor wszystkich uczestników szkolenia. Dobry humor i pogoda towarzyszyły nam już do końca naszego pobytu.

Po powrocie do Polski w dniu 19 lutego podczas rady pedagogicznej placówek edukacyjnych prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie przedstawiliśmy raport z naszego wyjazdu i podzieliliśmy się przywiezionymi pomysłami i wrażeniami z pozostałymi pracownikami naszej organizacji.