Spotkanie ze specjalistami w ramach projektu „Nasz Czas”

Dnia 13 września 2014r. w ramach projektu „Nasz Czas” odbyło się spotkanie
z dietetykiem– panią Jolantą oraz z kosmetyczką – panią Natalią.
Pani dietetyk przeprowadziła ciekawy wykład operując głównie wokół piramidy żywieniowej, omawiając krok po kroku grupy produktów spożywczych wchodzących w jej skład. Zachęcała również do aktywności ruchowej co jest podstawą zdrowej diety. Dieta to nie tylko to, co jemy, ale również nasza aktywność fizyczna. Omawiając poszczególne produkty spożywcze pani dietetyk zaapelowała by przy wyborze kupowanych produktów kalorie nie powinny być jedynym kryterium wyboru, ale przede wszystkim: ilość dodanej do produktu soli, cukrów prostych, tłuszczów nasyconych i co najważniejsze ile i jakie konserwanty i sztuczne barwniki dodane są do produktu.
Dawniej niemal każda gospodyni niezależnie od miejsca zamieszkania, posiadała swoją spiżarnię a w niej zapasy przetworów wykonanych z owoców, warzyw, mięs. Nie mogło ich zabraknąć zimową porą. Do własnej produkcji domowych przetworów zachęcała pani Jolanta ponieważ są one najzdrowsze, pochodzą ze znanych źródeł, zawierają tylko naturalne składniki
i cieszą nasze podniebienia rzeczywistym smakiem. W nawiązaniu do propozycji wykonywania własnych przetworów, pojawił się wswoisty proces dyskusji pomiędzy uczestnikami spotkania. Wspominali jakie to kiedyś robiło się przetwory, wymieniali się przepisami.
Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze, dało okazje do poznania, że bezdyskusyjnie pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym zarówno na procesy fizyczne, jak i psychiczne zachodzące w naszym organizmie, jest to CZYM I JAK SIĘ ODŻYWIAMY.
Pani Natalia natomiast zaopatrzona w odpowiedni zestaw kosmetyków fachowo wykonywała (i opowiadała o ich przebiegu), zabiegi kosmetyczne: regulacja brwi, henna, makijaż. Ponadto opowiadała o obowiązujących trendach w modzie. Panie uczestniczące w spotkaniu chętnie uczestniczyły w roli modelek i poddawały się zabiegom. Pani Natalia w ciekawy sposób mówiła również o domowych sposobach dbania o swój wygląd, jak samemu w domu wykonać pewne zabiegi pielęgnacyjne (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn). Dużym powodzeniem cieszył się pokaz makijażu kreujący wizerunek pań będących uczestniczkami spotkania. Dobór kolorów do karnacji, do stroju, jakich kolorów unikać a jakie nam pasują, jakie kosmetyki są najlepsze jakie najtrwalsze, gdzie je można zakupić – to podstawowe pytania jakie zadawali uczestnicy pani Natalii. Nie obyło się również bez dyskusji jak to dawniej dbano o swój wygląd, jak się ubierano, jaka moda obowiązywała w poszczególnych okresach życia beneficjentów. Padało dużo pytań dotyczących aktualnego okresu życia. Jaki makijaż pasuje osobie po 60r.ż., jak ubierać się, by nie zwracać na siebie zbyt dużej uwagi a wyglądać atrakcyjnie i modnie.
Spotkanie z panią Natalią spotkało się z dużym zainteresowaniem, nie było końca podziękowaniom i prośbom o kolejne wskazówki. Miła i przyjazna atmosfera pozwoliła uczestnikom nad wyraz szczególnie. Uzyskali wiele fachowych porad, z których – jak deklarowali – będą na pewno korzystać.