Liszno, 23.08.2014 projekt – „Nasz czas”

W dniu 23 sierpnia 2014r. beneficjenci projektu „Nasz Czas” udali się na wycieczkę do miejscowości Kolonia Liszno (Gmina Rejowiec Fabryczny) na teren posiadłości Stowarzyszenia aby tam wspólnie i w miłej atmosferze spędzić sobotni dzień.
Na dwa dni przed wyjazdem pogoda na wschodzi Polski nie napawała optymizmem. Była ona bardziej jesienna, niż zachęcająca do wspólnego biesiadowania
w sympatycznej atmosferze na świeżym powietrzu. Ciągłe opady deszczu oraz temperatura
w okolicy 13 stopni, zmroziła krew w żyłach organizatorom. Nie pozostawało im nic innego, niż tylko zarażać swoim wrodzonym optymizmem nie tylko seniorów, którzy z niepokojem wsłuchiwali się w prognozy pogody, ale także pozostałą część kadry, która miała wziąć udział w wyjeździe. Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień – 23 sierpnia 2013r. Aktualna prognoza pogody: brak opadów deszczu, temperatura w okolicy 20 stopni Celsjusza.
I Wszystko okazało się jasne: na wyjazd do Liszna jest to pogoda idealna!
Wycieczka rozpoczęła się od zbiórki i wspólnego, niedługiego przejazdu autokarem
z Lublina do Liszna. Już w czasie podróży, wszystkim uczestnikom dopisywały świetne humory, co wyrażało się chociażby poprzez ciepłe, pełne serdeczności rozmowy. Po dotarciu na miejsce i uroczystym powitaniu przez Panią Grażynę, seniorzy mieli chwilę czasu aby odetchnąć po podróży przy ciepłym posiłku. Zaraz po nim, Pani Ania zaprosiła wszystkich do pierwszej zabawy, która miała na celu nie tylko ośmielić, ale także rozruszać uczestników wyjazdu. Cel zabawy został osiągnięty w błyskawicznym tempie. Wspólnym radościom, śmiechom i śpiewom nie byłoby zapewne końca, gdyby nie przypomniał o sobie głód, który zaczął dawać się we znaki. Ale i na tę okoliczność przygotowana była Pani Agnieszka –
– kierownik wycieczki, która właśnie na ten moment programu zaplanowała czas na ciepły, syty posiłek. Wystarczyło jedno spojrzenie Pani Agnieszki a jej pomocnicy zabrali się zaraz za rozdawanie pysznego obiadu. Po dostarczeniu swoim organizmom kolejnej porcji energii oraz rozochoceni poprzednimi zabawami, seniorzy gotowi byli do udziału w kolejnej, przygotowanej specjalnie dla nich przez niezastąpione Panie Grażynę i Anię, atrakcji. A było nią malowanie niewielkich, ceramicznych doniczek na ulubione kwiaty. Uczestnicy bardzo chętnie i bez zbędnego marudzenia, przystąpili do pracy. Pomysły na dekorację były przeróżne, wyobraźnia nieograniczona a i poziom wykonania bardzo wysoki. Po zakończeniu malowania, przyszedł czas na deser – pyszne ciasto, gorącą kawę i herbatę oraz wspólne śpiewanie do mikrofonu.
Niestety wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. I przyszedł także czas na zakończenie naszego spotkania. Wszak sierpniowe dni, nie są już tak długie, jak te lipcowe, czy – by dalej sięgnąć pamięcią – czerwcowe. Przed odjazdem każdy z uczestników wycieczki dostał słodki podarunek zapakowany specjalnie dla niego, by powrotna podróż nikomu nie okazała się bardzo gorzką. Czas powrotu upływał również pod znakiem dobrej zabawy, śpiewów i wspólnych rozmów. Po przyjechaniu do Lublina, nie żegnaliśmy się ze sobą z żalem – wszak kolejna, pełna atrakcji wycieczka już za nieco ponad miesiąc – 27 września nasi seniorzy wybierają się do Kazimierza Dolnego.
Wszystkim naszym projektowym Przyjaciołom mówimy: Do zobaczenia!

A w międzyczasie, przed kolejnym wyjazdem, w ramach projektu „Nasz Czas” odbędzie się spotkanie z rehabilitantem (27 sierpnia) oraz wspólne wyjście do kina
(28 sierpnia). W dalszym ciągu, w sposób systematyczny, realizowane są indywidualne spotkania z psychologiem, terapeutą i pracownikiem socjalnym.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu
na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020,
realizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Lublinie.