Podsumowanie programu Erasmus+


„Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”

Dnia 27 października odbyło się w naszym Stowarzyszeniu spotkanie podsumowujące projekt “Od działania do poznania” w ramach akcji 1 sektora Edukacja dorosłych programu Erasmus+”. W spotkaniu wzięli udział prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Lublinie, uczestnicy projektu: Dorota, Anita, Joanna, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Dziennego Centrum Aktywności, kadra, terapeuci oraz rodzice.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane założenia programu Erasmus+, przebieg i rezultaty naszego projektu, dalsze pomysły rozwijania i wykorzystania nabytej wiedzy podczas udziału w szkoleniach. Wszystkie informacje zostały przedstawione za pomocą dwóch prezentacji PowerPoint, jedna zawierała zdjęcia, muzykę z Malty oraz druga opisywała wszystkie programy komputerowe i ich zastosowanie w edukacji.
W II części spotkania podopieczni DCA rozwiązywali zadania na tabletach z użyciem programu Hot Potato, aplikacji Learning Apps. Rodzice mogli przekonać jak ich dzieci dobrze radzą sobie z obsługą tableta, jak można stymulować ich rozwój i motywować do nauki poprzez najnowsze urządzenia technologiczne.

Na sam koniec przy ciastkach i kawie omówione zostały plany stworzenia nowego projektu, bardziej angażującego rodziców i pozostałych terapeutów.

Projekt miał pozytywny wpływ na podopiecznych Stowarzyszenia, pozwolił im na udział w projekcie na miarę ich możliwości, mogli więcej się dowiedzieć o innych europejskich krajach, zobaczyć na mapie, zobaczyć zdjęcia, gdzie się znajdują, doświadczyć jak to jest poruszać się lewą stroną ulicy. Poznali nowe aplikacje, programy komputerowe, na których mogli poćwiczyć i przekonać się, że tablety i komputery są użytecznymi narzędziami. Najważniejszym efektem było przekonanie, że edukacja, nauka mogą być przyjemne, ciekawe i interesujące.