Wycieczka do Kazimierza

Dnia 27 września 2014 roku w ramach projektu ‘Nasz Czas” odbyła się wycieczka do Kazimierza Dolnego.

Plan wycieczki zakładał zwiedzanie miasta i jego najcenniejszych zabytków i okolic (Nałęczów).

Po przyjeździe do miasta udaliśmy się na Rynek, gdzie czekała na nas umówiona pani przewodnik. Wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Zaczęliśmy od Rynku. Atmosfera dawności i czasu zastygłego w przepięknych kamieniczkach sprawiła, że poczuliśmy się jak w renesansowej bajce. Podziwialiśmy Farę – to najstarsza spośród trzech świątyń w miasteczku. U stóp kościoła znajduje się brązowy posąg psa, który wabił się Werniks. To pies, który spełnia każde życzenie tym, kto pogłaszcze jego kamienny pyszczek. Zwiedzaliśmy muzea i galeria, w tym Muzeum Przyrodnicze. Płynęliśmy statkiem po Wiśle, a pani przewodnik ciekawie opowiadała o tym, co mijaliśmy. Uwagę zwracał wiatrak – koźlak znajdujący się w Mięćmierzu – średniowiecznej osadzie rybackiej. Wszystkich zachwycił również widok kwasów kamieniołomowych powstałych na skutek wydobyć. Największą atrakcją rejsu był zamek w Janowcu. Tu od pani przewodnik wiemy, że zamek został wybudowany na początku XVI wieku i jest jednym z najokazalszych i najpiękniej położonych zamków w kraju.

W drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się w Nałęczowie, gdzie w Kawiarence Nałęczowskiej zjedliśmy smaczny obiad a przy wspólnym stole mogliśmy podzielić się wrażeniami z odbytej wycieczki. Po obiedzie spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym a w domu Zdrojowym posmakowaliśmy nałęczowskich wód, które znane są w całej Polsce i słyną ze szczególnych właściwości leczniczych.

Do odwiedzenia tych czarownych miejsc, głęboko zapadających w serce, zachęcamy wszystkich bardzo serdecznie.

Projekt „Nasz Czas” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych 2014.