I Turniej Warcabowy dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublinie

W dniu 14 października 2016 roku w siedzibie naszego Stowarzyszenia odbył się, zorganizowany przez nasz WTZ, Turniej Warcabowy dla Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublinie. W zawodach udział wzięły cztery drużyny:

  • WTZ im. T. Klimczaka przy Stowarzyszeniu „Źródło” (w składzie: Jóźko Kamil, Mazur Artur, Nierubca Maria, Wilkołaski Sławomir, opiekun – p. Dominika Skwirczyńska),
  • WTZ przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 (w składzie: Adamczyk Monika, Cioczek Anna, Ratajewska Karolina, Stankiewicz Katarzyna, opiekun – p. Grzegorz Danielewicz),
  • WTZ przy Lubelskim Towarzystwie Dobroczynności (w składzie: Dziwa Robert, Musik Jan, Sikora Damian, Tyc Mariusz, opiekun – p. Adam Tchórzewski),
  • WTZ przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło
    w Lublinie (w składzie: Chys Jarosław, Drop Monika, Dyczkowska Beata, Murat Marcin – opiekunowie – p. Rozalia Zarzycka – Caban, p. Jolanta Nieoczym, p. Agnieszka Szymańska).

Turniej był doskonała okazją dla zawodników do sprawdzenia swoich umiejętności gry
w warcaby w konfrontacji z dobrym przeciwnikiem w warunkach sportowej rywalizacji.

Od pierwszych meczy zawodów zauważyć się dało, że każdy z zawodników przyjechał na Turniej z jasno postawionym celem, którym było zdobycie pierwszego miejsca. Świadczyły o tym długie pojedynki już w pierwszej fazie rywalizacji, podczas których żaden z zawodników nie pozwolił na oddanie bez walki choćby jednego pionka. Do ¼ finału awans wywalczyli: Robert Dziwa i Jan Musik (WTZ przy LTD), Sławomir Wielkołaski (WTZ „Źródło”), Monika Adamaczyk, i Karolina Ratajewska (WTZ przy SOSW), Jarosław Chys, Monika Drop i Marcin Murat (WTZ przy PSOUU).

Kolejne rundy zawodów potwierdziły wysoki poziom rozgrywek. Pojedynki stawały się coraz dłuższe i coraz bardziej interesujące. Sportowe emocje sięgnęły zenitu w ¼ i ½ finału. To właśnie na tych etapach pojawiły się gromkie oklaski publiczności wspierającej swoich kolegów i głośne okrzyki radości zawodników. Pojawiły się też łzy spowodowane sportową porażką. Te wszystkie emocje przeżywane jednak były w poszanowaniu zasad fair – – play i zdrowej sportowej rywalizacji.

Do półfinału Turnieju awans zapewnili sobie: Monika Adamczyk, Jan Musik, Marcin Murat i Sławomir Wielkołaski. I wśród tych zawodników upatrywać należało przyszłego tryumfatora rozgrywek. Po długich i zaciętych pojedynkach do wielkiego finału dostali się Jan Musik (WTZ przy LTD), który pokonał reprezentantkę WTZ SOSW 2:1 i Marcin Murat (WTZ przy PSOUU), który wyeliminował kolegę ze „Źródła” wynikiem 2:0. Natomiast
w meczu o 3. miejsce rywalizowali ze sobą Monika Adamczyk (WTZ przy SOSW)
i Sławomir Wielkołaski (WTZ „Źródło”). Z tej pary zwycięsko wyszedł reprezentant „Źródła” wygrywając zacięte spotkanie 2:1.

Wielki finał to sportowe święto nie tylko dla samych zawodników, ale także dla ich kolegów i koleżanek, dla wszystkich uczestników Turnieju, opiekunów i organizatorów, którzy razem zasiedli na trybunach aby stać się świadkami rozgrywki stojącej na najwyższym poziomie. Mecz ten stał się areną wielkich sportowych emocji. Naprzeciwko siebie usiedli zawodnicy, którzy do tej pory w tych zawodach nie przegrali żadnego meczu. Każdego z nich, od zwycięstwa dzielił tylko jeden wygrany mecz. Podczas całego spotkania, na twarzach finalistów widoczne było ogromną koncentrację i wole walki. Każdy ich ruch był dokładnie przemyślany. Nikt nie chciał oddać przeciwnikowi ani jednego pionka bez trudnej walki. Długie spotkanie zakończyło się ostatecznie wygraną Marcina Murata, który zwyciężył reprezentanta LTD 2:0 i mógł cieszyć się ze zwycięstwa w całym Turnieju. Jan Musik ostatecznie zajął drugie miejsce w rozgrywkach.

Chwilę po ostatecznych rozstrzygnięciach sportowych, przyszedł czas na gratulacje
i wręczenie nagród, którego dokonała Przewodnicząca Zarządu lubelskiego koła PSOUU pani Małgorzata Batorska. W słowach skierowanych do zawodników podkreśliła, iż każdy uczestnik, który wziął udział w Turnieju może czuć się zwycięzcą. Każdy uczestnik Turnieju został nagrodzony dyplomem za udział w zawodach a finaliści zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi.

Po ceremonii wręczenia nagród nadszedł czas na wspólny posiłek i rozmowę o wydarzeniach z Turnieju.

Nam jako organizatorom, pozostaje skierowanie serdecznych podziękowań wszystkim osobom, które przyczyniły się do atrakcyjnego przeprowadzenia Turnieju. Już teraz zapraszamy do udziału w następnym Turnieju, w którym nasz reprezentant będzie bronił bardzo ciężko zdobytego tytułu Mistrza Warcab 2016.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć z Turnieju w galerii.